R40MM Casement Series
A team of experienced fabrication experts can help you determine the best solution to meet your needs. They can also provide you with recommendations for selecting the right oesthetics for your home.
| Specification | Details |
|---|---|
| Profile Alloy | 6063 |
| Glass Options | 5mm to 20mm |
| Maximum Shutter Height | 1900 mm |
| Maximum Shutter Width | 900 mm |
| Locking Point | Single / Multi |
| Joints | 45 Degree |
| Sight Line | 40 mm |
| Hardware | Design by Matera |
| Wind Load | As per Dimension |
| Specification | Details |




