32mm Gulf Series
A team of experienced fabrication experts can help you determine the best solution to meet your needs. They can also provide you with recommendations for selecting the right oesthetics for your home.
| Specification | Details |
| Profile Alloy | 6063 |
| Glass Options | 5 mm to 20 mm |
| Maximum Shutter Height | 2400 mm |
| Maximum Shutter Width | 1400 mm |
| Locking Point | Single – Multi |
| Joints | 90 Degree |
| 2 Track Width | 90 mm |
| 3 Track Width | 136 mm |
| Interlock Visible | 22 mm |
| Hardware | Design by Matero |
| Wind Load | As Per Dimension |
| Track Bottom Height | 50 mm |
| Corner Window Option | Available |




