Ultra Slim Series
A team of experienced fabrication experts can help you determine the best solution to meet your needs. They can also provide you with recommendations for selecting the right oesthetics for your home.
| Specification | Details |
|---|---|
| Profile Alloy | 6063 |
| Glass Options | 5 mm to 22 mm |
| Maximum Shutter Height | 4500 mm |
| Maximum Shutter Width | 2100 mm |
| Locking Point | Multi – Top & Bottom |
| Joints | 90 Degree |
| Interlock Visible | 19 mm |
| Hardware | Design by Matero |
| Wind Load | As Per Dimension |
| 2 Track Width | 115 mm |
| 3 Track Width | 170 mm |
| Track Bottom Height | 28 mm |




