R50MM Door Series
A team of experienced fabrication experts can help you determine the best solution to meet your needs. They can also provide you with recommendations for selecting the right oesthetics for your home.
| Specification | Details |
|---|---|
| Profile Alloy | 6063 |
| Glass Options | 5mm to 28mm |
| Maximum Shutter Height | 3600 mm |
| Maximum Shutter Width | 1200 mm |
| Locking Point | Single / Multi |
| Joints | 45 Degree |
| Sight Line | 50 mm |
| Hardware | Design by Matero |
| Wind Load | As per Dimension |
| Specification | Details |




