Minimal Gulf Series
A team of experienced fabrication experts can help you determine the best solution to meet your needs. They can also provide you with recommendations for selecting the right oesthetics for your home.
| Specification | Details |
|---|---|
| Profile Alloy | 6063 |
| Glass Options | 5 mm to 28 mm |
| Maximum Shutter Height | 4600 mm |
| Maximum Shutter Width | 2200 mm |
| Locking Point | Single – Multi |
| Joints | 90 Degree |
| 2 Track Width | 112 mm |
| 3 Track Width | 162 mm |
| Interlock Visible | 27 mm |
| Hardware | Design by Matero |
| Wind Load | As Per Dimension |
| Track Bottom Height | 50 mm |
| Corner Window Option | Available |




